pondelok 6. decembra 2010

NOVÁ KRV

Takže, po dlhšej časovej odmlke sa opäť vraciam na stránky svojho tak trochu vynoveného blogu! Bol som troška mimo celého diania vo svete módy a zaneprázdnený novou prácou, sťahovaním, priateľom atď., ale hlavné je, že konečne som si našiel čas na nové príspevky, nápady, kreslenie modelov a rozhovory!

Pred určitou dobou som narazil na jeden zaujímavý blog, kde ma zaujali naozaj krásne a skvostné  topánočky! Sú prekrásne a originálne! Stojí  za nimi mladá talentovaná dizajnérka, ktorú som ihneď kontaktoval a požiadal ju o rozhovor.

Dámy a páni, predstavujem vám Zuzanu Serbak a jej tvorbu!

Podľa mňa viac než talentovaná absolventka Vysokej školy umelěcko-prumyselnej v Prahe, dosiahla svoj titul v ateliéri Design odevu a obuvi. Jej práca je jedinečná, odvážna, štýlová a sexy! Presvedčte sa sami (a nie len tu, jej blog je  www.zuzanaserbak.blogspot.com ).


Foto: Peter FaboO svojej práci zo začiatku roka, ktorú vlastnoručne realizovala hovorí: „Mojou ideou bolo použiť high-tech materiály, ktoré sa bežne nepoužívajú v obuvníctve. Zaujímalo ma, ako môžem využiť špecifické vlastnosti týchto materiálov v prospech obuvi, hľadala som také materiály, z ktorých by som mohla vyťažiť čo najviac.“ Experimentovala tak teda s laminovaním a uhlíkovým vláknom a silikonom, a inšpirovala sa definíciou kompozitných materiálov. „Použila som nakoniec uhlíkový kompozit na podpätky a klenky, z ktorého som vytvorila viac typov podpätkov. Sú extrémne pevné a pritom ľahké.“ Druhou časťou jej kolekcie sú topánky so špeciálne vyvinutým silikonovým kompozitom v spojení s jemnými úpletmi a kožou. „Sú jemné a pružné, ale držia pevne svoj tvar a nedeformujú sa“ – dodáva.
           Tvoríte topánky, prečo práve táto tvorba Vás oslovila?
Odmalička inklinujem k umeniu a dizajnu, najskôr sa začal prejavovať môj vzťah ku kresleniu a textilu, postupne som sa dostala k navrhovaniu tašiek, interiérových doplnkov, odevov a topánok. Design obuvi som vyštudovala na vysokej škole a v posledných rokoch som sa utvrdila v tom, že sa chcem venovať topánkam. Dôvodom je jednak krása tejto špecializácie, na druhej strane tu máme čoraz viac odevných dizajnérov a topánkam sa venuje len hŕstka ľudí.
            Kde hľadáte inšpiráciu?
„Inšpiráciu nachádzam všade a vo všetkom, v pocitoch, v materiáloch, tvaroch, farbách, v histórii, prírode a často aj v určitom "probléme", čiže v spochybení a analýze funkčnosti.
Kedy sa Vám najlepšie tvorí?
„Keď sa dostanem cez prvotnú nervozitu hľadania a začínam tušiť niečo dobré.
Máte nejaké obľúbené topánky? Ste milovníčka topánok aj v súkromí?
„Mám momentálne jedny obľúbené a samozrejme som vnímavá a neúprosná aj k topánkam v súkromí.
Aké sú Vaše vysnívané topánky?
„Také, ktoré by sa mi podarilo realizovať bez kompromisov, bez technických či finančných obmedzení.
Čo vy a móda?
„K móde mám vzťah, niekedy ma zaujme akási úžasná vec, nápad, alebo len krásna atmosféra nejakej fotky, materiálu. Niekedy sa mi naopak hnusí všetko, čo sa s módou spája, čo sa za týmto slovom skrýva. Trendy príliš nesledujem.
Máte aj nejaký vzor vo svete obuvníckej módy?
„Ako som spomenula, často ma zaujmú jednotlivé skvelé kusy od rôznych autorov, celá kolekcia alebo celá tvorba jedného človeka nie tak často. Vzor nemám, hľadám samu seba.
Váš sen v oblasti módy?
„To si nechávam zatiaľ pre seba :)

Tak nech je to už čokoľvek, ja len verím, že sa to Zuzane splní a bude šťastná nie len v pracovnom, ale i súkromnom živote.
Týmto článkom by som jej chcel veľmi pekne poďakovať a snímam klobúk pred jej prácou! ;)

7 komentárov:

 1. vav! neskutocne! strasne sikovna!

  chcela by som vlastnit tie prve a zaujimalo by ma kolko asi tak stoja? :)
  ps:uspokojila by som sa aj s tymi balerinkami..

  Dakujeme za rozhovor a ja osbne som rada, ze si opat spat ! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. neverím vlastným očiam, skvelá práca :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tie roztečené vyzerajú byť ako donuts s polevou. Hneď by som si zahryzla :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. vitaj späť:))
  no mne sa ten opätok veľmi nepáči na nich

  OdpovedaťOdstrániť
 5. no halo, no hura, uz som sa zacala obavat, ze si to zabalil... :-))))

  OdpovedaťOdstrániť